Fjalë: sëmundja

Fjalë të ngjashme: sëmundja

sëmundja e prostatës, sëmundja e profitit, sëmundja e alzheimerit, sëmundja e sheqerit, sëmundja dhe ilaçi, sëmundja e anemisë, sëmundja e parkinson, sëmundja e parkinsonit, sëmundja e tuberkulozit, sëmundja e sides

Përkthime: sëmundja

anglisht
disease


spanjisht
enfermedad

gjermanisht
erkrankung, krankheit

frëngjisht
affection, infirmité, maladie, mal

italisht
infermità, malattia

portugalisht
doenças, doença, desdenhar, desprezar

holandisht
kwaal, ziekte, ziekten, aandoening

rusisht
недуг, болезнь, психоз, заболевание

norvegjisht
sykdom

suedisht
sjukdom, sjukdomen, sjukdomar, sjukdoms, sjuka

finlandisht
tauti, kulkutauti, taudit, vaiva, sairaus

danisht
sygdom

çekisht
nemoc, choroba, onemocnění

polonisht
choroba, schorzenie, nieszczęście, przypadłość

hungarisht
kór

turqisht
kesel, hastalık

greqisht
ασθένεια, αρρώστια, νόσος

ukrainisht
хвороба, захворювання

bullgarisht
болест

bjellorusisht
хвароба, хваробу

estonisht
haigus, tõbi

kroatisht
bolest, bolesti, oboljenje

islandeze
sjúkdómur, sjúkdómurinn, sjúkdóm, sjúkdómi, sjúkdóma

latinisht
morbus

lituanisht
liga

letonisht
slimība

maqedonisht
болест, болести, болеста, заболување, заболувања

rumanisht
boală

sllovenisht
bolezen, bolezni, boleznijo

sllovakisht
nemoc

Fjalë të rastësishme