Fjalë: arsye

Fjalë të ngjashme: arsye

arsye subjektive, arsye dhe ndjenje, arsye per azil, arsye skam, arsye dhe ndjenja, arsye per te jetuar, arsye pse te dua, arsye per aplikim, nje arsye, arsye objektive

Sinonime: arsye

arsye, shkak, hak, mend, themel, bazë, arësye, kauzë, çështje, tharm, kuptim, ndjenjë, sens, ndjesi, argument, diskutim, përmbledhje, temë, llogari, llogaritje, llogari në bankë, leverdi, intelekt, justifikim, shfajësim, përligjje, drejtësi, e drejtë, motiv, shkas, rast, rrethanë, lëndë, material, thelb, përmbajtje, pranverë, burim, kërcim, elasticitet, sustë, lutje, lypje, kërkim, konsideratë, vëmendje, peshim, interesim, gjykim, vend, vendbanim, banesë, shtëpi, qytet

Përkthime: arsye

anglisht
reason, ground


spanjisht
razón, suelo, fundamento, terreno, tierra, campo, fondo, motivo, causa, base, ...

gjermanisht
argumentieren, gemahlen, fundament, boden, verankern, land, erdboden, wetzen, vernunft, schleifen, ...

frëngjisht
pays, socle, emplacement, endroit, droit, place, raisonnent, raisonnons, considération, justification, ...

italisht
causa, fondale, fondo, ragionevolezza, paese, base, terreno, sfondo, motivo, ragione, ...

portugalisht
base, solos, razoabilidade, fundo, causa, móvel, solo, chão, país, terras, ...

holandisht
grond, beweegreden, aardrijk, grondtal, basis, fond, bodem, ondergrond, land, base, ...

rusisht
земля, предлог, обдумывать, фон, мездрить, призрак, привод, заземлить, поле, интеллект, ...

norvegjisht
bakgrunn, jord, terreng, årsak, grunn, rimelighet, bunn, mark, gulv

suedisht
mark, förnuft, orsak, jord, reson, botten, skäl, anledning

finlandisht
kohtuullisuus, maa, tausta, järki, multa, tanner, peruste, tolkku, aihe, maalaji, ...

danisht
jord, land, anledning, grund, fornuft, bevæggrund, årsag

çekisht
terén, země, pozemek, rozumný, základ, oprávnění, zem, pozemní, podklad, příčina, ...

polonisht
podłoże, dno, podmalować, racja, ustępować, stwierdzić, rozwaga, przekonywać, rozum, ziemia, ...

hungarisht
talaj

turqisht
yer, dip, toprak, yeryüzü, arsa, zemin, sebep, neden

greqisht
αιτιολογία, γη, λόγος, αιτία, έδαφος, προσαράσσω

ukrainisht
підставу, тиловий, цілком, полігон

bullgarisht
умереност, земя, благоразумие, почва

bjellorusisht
зямля, край

estonisht
maandus, maapind, arutlema, juurdlema, maa, arutluskäik

kroatisht
razloga, uvjeravati, nagovarati, teren, utemeljit, osnova, tlo, rasuđivati, razlog, uzemljiti

islandeze
land, jarðvegur, jörð, orsök, vit, ástæða

latinisht
solum, causa, terra, humus

lituanisht
žemė, priežastis, protauti, mąstyti, motyvas, sausuma

letonisht
domāt, sauszeme, cietzeme, cēlonis, augsne, spriest, iemesls

maqedonisht
земјата, причината, тлото

rumanisht
motiv, pământ, cauză

sllovenisht
terén, vzrok

sllovakisht
zeme, zakotviť, príčina, mletý, zem, rozum

Më të kërkuarat sipas rajoneve

Tirana, Berat, Durrës, Elbasan, Fier

Më të kërkuarat sipas qyteteve

Tirana

Fjalë të rastësishme