Fjalë: afër

Fjalë të ngjashme: afër

afër dhe larg

Sinonime: afër

pranë, afër, mezinjë, ngjitur, çikë, nja, nga afër, këtu afër, kaluar, mënjanë, te goja, gati

Përkthime: afër

anglisht
near, close


spanjisht
junto, cerrar, hacia, casi, cerca, ...

gjermanisht
ausklang, schluss, dumpfig, neben, nähere, ...

frëngjisht
finir, renfermer, enclos, relation, regardant, ...

italisht
presso, vicino, stretto, chiudere, appresso, ...

portugalisht
cerrar, acercar, marinha, junto, fim, ...

holandisht
schier, besluiten, eerstvolgend, bijna, komend, ...

rusisht
закрываться, смыкать, тупик, близ, поблизости, ...

norvegjisht
slutte, nær, nesten, lukke, stenge

suedisht
stänga, nästan, nära, närapå

finlandisht
liki, lähentää, päätös, luona, ummistaa, ...

danisht
næsten, nær, lukke

çekisht
závěr, blízký, těsný, skoro, spojení, ...

polonisht
nieopodal, blisko, przyjaciel, przy, zbliżać, ...

hungarisht
titoktartó, sikátor, titkolózó, mellett, tilos, ...

turqisht
yakan, kapanmak, kapamak

greqisht
κοντά, αποπνιχτικός, κολλητός, πνιγηρός

ukrainisht
біля, поряд, поруч, поблизу, скритий, ...

bullgarisht
почти

bjellorusisht
блiзко, закрыты, зачыняць, агароджа, скончыць

estonisht
lähenema, lähedal, lõppema, ligidal, põhjalik

kroatisht
zatvoriti, prestanak, intiman, prestati, svršetak, ...

islandeze
nálægur, nálægt, nærri, náinn, nákominn, ...

latinisht
propter, propinquus, claudo, prope

lituanisht
atidus, beveik, arti, užversti, tvankus

letonisht
tuvs, netāls, aizvērt, slēgt, gandrīz, ...

maqedonisht
во близина, затвори, блиску, блиски, близок

rumanisht
aproape, final

sllovenisht
zaključiti, zapreti, pri, u, blizu, ...

sllovakisht
blízko, blízky, u

Fjalë të rastësishme